SŠDOS Moravský Krumlov – VÝMĚNNÝ OBCHOD

13.11.2020

Tématem příkladu je ekonomika bez peněz – směnné hospodářství – kde by se všechno zboží a služby musely vyměnit přímo jedno za druhé.

Jeden student (budeme mu říkat Pepa) je pěstitel řepy a potřebuje na zimu pro sebe a svou ženu kabát a boty. Druhý student (Jirka) bude krejčí a třetí (Honza) je švec. Pepa jde za Jirkou a chce vyměnit pytel řepy za dva kabáty, ale Jirka řepu nechce, chtěl by raději prase. Pepa se bude muset snažit Jirku přesvědčit, aby mu kabáty vyměnil za řepu, nebo bude muset hledat chovatele prasat. Nyní jde Pepa za Honzou a chce za pytel řepy dvoje boty, Honzovi se to zdá málo. Pepa však říká: "Víš, co jsem se nadřel na poli, co jsem vypotil potu, co mozolů mě ten pytel řepy stál?" Honza na to odpoví: "Byl jsi ale celou dobu na čerstvém vzduchu, já jsem zavřený u verpánku a čichám tu leda ševcovský pop". Nakonec se dohodli na dvou pytlích řepy, ale Pepa si byl jistý, že je to moc a doma pochválený asi nebude.

Poučení ze hry: pokud nebudou peníze, nespočítáme si cenu a bude se nám těžko obchodovat. Při směně je třeba něčeho, co se nazývá "oboustranná shoda potřeb", to znamená, že oba obchodní partneři musí nabídnout zboží nebo služby, které ten druhý potřebuje. Jinak žádný obchod neproběhne. Tato metoda směny velmi komplikuje obchod a vytváří vysoké výdaje za transakce.

Ing. Jana Káfuňková
SŠDOS Moravský Krumlov